Puukide otsimineIxodes ricinus

Otsige koeralt ja kassilt puuke iga päev ja eriti just puugihooajal: kevadel, suvel ja sügisel. Laske sõrmedega läbi looma karvkatte piisavalt tugeva survega, et tunneksite nahal igat väikest mügarikku. Kindlasti otsige puuke koera ja kassi varvaste vahelt, kaenla alt ning ümber saba ja pea.

Kinnitunud puukide eemaldamine on keeruline, kuna seda valesti tehes võib puuk puruneda ja osa puugist võib koera naha sisse jääda.
Järgige allpool olevaid eemaldamissoovitusi või kaaluge looma viimist loomaarsti juurde, kes puugi ohutult eemaldab. Nakatumine toimub pärast 24 tundi, seega, kui leiate lemmikult puugi, eemaldage see koheselt. Alati tuleb kanda kummikindaid, et ennast võimaliku vigastuse või nakkuse eest kaitsta.

1. Kasutage puukide eemaldamiseks mõeldud ohutut ja efektiivset vahendit (selle puudumisel kasutage peene otsaga pintsette) ning haarake puugist võimalikult naha lähedalt.
2. Kindla liigutusega eemaldage puuk nahast. Vältige puugi purustamist ja pigistamist, et hoiduda nakkusest.
3. Pärast eemaldamist puhastage koera nahk seebi ja sooja veega ning hävitage puuk, asetades selle alkoholi sisse või lastes veega alla.

Mitte kunagi kasutada puugi eemaldamiseks vaseliini, kuuma tikku, küünelakki või teisi tooteid. Nii võite oma lemmikule viga teha ning kinnitunud puuk võib rohkem haigusi sisaldavat sülge vabastada. Ja kui olete oma lemmikult puugi leidnud, võib terve teie pere olla ohus.

Vaata videot puugi ohutust eemaldamisest