21

Pro-Kolin +

Koera seedehäirete puhul tuleb koheselt reageerida. Protexin Pro-Kolin + sisaldab nelja peamist koostisainet, mis aitavad koera seedesüsteemi uuesti tasakaalu viia:

 • Probiootikumid – asendavad puuduvad bakterid ja aitavad kõrvale tõrjuda halbu baktereid
 • Preplex™ – prebiootikum, mis toidab ja stimuleerib heade bakterite kasvu
 • Kaoliin – leevendab kõhulahtisust
 • Pektiin – rahustab soole limaskesta.

Manustamine: Pro-Kolin + on suukaudse süstla sees ning seda on lihtne manustada. Preparaat maitseb koertele hästi.
Manustada suukaudselt nii pikka aega kui vajalik või nagu loomaarst on soovitanud.
Kutsikad: 1–2 ml kaks kuni kolm korda ööpäevas.
Täiskasvanud koerad: 2-5 ml kaks kuni kolm korda ööpäevas.

Pakendi suurus: 15ml, 30ml ja 60ml

Küsi hästivarustatud loomakliinikust.

22

Synbiotic D-C

Protexini Synbiotic D-C
Protexini Synbiotic D-C on kontsentreeritud looduslik probiootikum mugavalt manustatavas kapslis. Koostises on ka Preplex™ – prebiootikum, mis stimuleerib heade bakterite kasvu. Synbiotic D-C soovitatakse kasutada järgmistel juhtudel:

 • Ravikuur antibiootikumidega – kasutada nii ravikuuri ajal kui pärast selle lõppu
 • Reisist ja/või keskkonnamuutustest põhjustatud stress
 • Toidu muutus või toitainete puudujääk
 • Pärast operatsiooni
 • Seedesüsteemi haigused või kroonilised haigused
 • Vaktsineerimise järgselt
 • Seoses vanusega: kutsikatele võõrutamise ajal ning eakatele loomadele.

Teie koerale infektsiooni raviks määratud antibiootikumid võivad hävitada lisaks halbadele bakteritele ka head bakterid, mistõttu võib esineda kõrvaltoimeid nagu seedehäired, letargia või isu kadu.

Manustamine: Manustada üks kapsel päevas või siis nii, nagu loomaarst on soovitanud. Kapslit võib anda tervelt või siis võib selle avada ja raputada kapsli sisu toidu peale.

Pakendi suurus: 30 tabletti ja 60 tabletti

Küsi hästivarustatud loomakliinikust.

 

Pro-Fibre

Nii nagu inimesed, vajavad ka koerad toidus palju kiudaineid. Need mitte ainult ei hoia seedesüsteemi toimivana, vaid kiudainetest võib abi olla ka järgmiste terviseprobleemide korral:

 • Anaalnäärme probleemid – võib väheneda vajadus pärakupaunte sagedase tühjendamise järele
 • Kroonilised seedehäired
 • Koprofaagia (väljaheidete söömine).

Protexin Pro-Fibre on hea maitsega granuleeritud preparaat, mis sisaldab täiendavaid kiudaineid ja probiootikume, mis aitavad soolestikku heade bakteritega asustada, ning ka Preplex™ prebiootikume. Igapäevaselt toiduga manustatuna soodustab seedimist ja väldib terviseprobleeme, mis tavaliselt kaasnevad ebapiisava kiudainesisaldusega toidu söömisel.

Manustamine: Lisada kas 1, 2 või 3 mõõtelusikatäit koera igapäevasele toidule või siis toimida vastavalt loomaarsti soovitusele.

Pakendi suurus: 800g

Küsi hästivarustatud loomakliinikust.

24

Pro-Soluble

Igapäevaseks manustamiseks sobiv probiootiline toidulisand (vees lahustuv), mis soodustab seedetegevust ja tugedab loomulikku kaitsevõimet. Sobib eriti just nendele koertele, kellele meeldib raipeid süüa ja prügikastides tuhnida ning kes kannatavad seetõttu sageli seedehäirete all. Võib kasutada ka pikaajaliselt kui on tegemist pideva stressi või ärevusega (näiteks reisimisel, kennelites viibimisel või siis uude kodusse asumisel).

Manustamine:
Väikesed koerad: 1 triiki mõõtelusikatäis (2 g) segatuna vee või toiduga.
Suured koerad: 2 triiki mõõtelusikatäit (4 g) segatuna vee või toiduga.
Veega segatuna tuleb jook ära tarbida 12 tunni jooksul.

Pakendi suurus: 150g

Küsi hästivarustatud loomakliinikust.

25

Bio-Premium

Probiootikum, Preplex™ prebiootikum ja pärmilisand, mis soodustavad normaalset seedetegevust ja suurendavad loomulikku kaitsevõimet. Nagu ka Protexin Pro-Soluble, sobib see samuti ideaalselt koertele, kellele meeldib raipeid süüa ja prügikastides tuhnida või kellel on pidev stress või ärevus. Pärmi sisalduse tõttu sobib see preparaat ka vanematele koertele, on abivahendiks kehakaalu tõusu korral ning parasiitide invasioonist taastumisel. Preparaat on granuleeritud ning väga maitsev.
Väikesed koerad: 1 triiki mõõtelusikatäis (4 g) lisatuna igapäevasele toidule.

Suured koerad: 1 kuhjaga mõõtelusikatäis (5 g) lisatuna igapäevasele toidule

Pro-Kolin Enterogenic

UUS! Pro-Kolin Enterogenic

Ohutu ja naturaalne toidulisand koertele seedetrakti pikaaegsete haiguslike seisunditega toimetulemiseks.
● Vähendab soolepõletikku
● Parandab kahjustatud soole kude
● Sisaldab kasulikke baktereid, mis on vajalikud seedetrakti tervise taastamiseks
Koostis:
Probiootikum – toime organismile avaldub tänu konkureerimisele patogeensete mikroorganismidega, immuunsuse stimuleerimisele ja piimhappe produtseerimisele. – Enterococcus faecium
Prebiootikumid – mitteseeduvad süsivesikud, mis on toitaineks probiootilistele bakteritele. -Preplex® (fruktooligosahhariid, akaatsia kumm) -Mannanooligosahhariid -Beeta-glükaan
Alfa-glükaan – aitab taastada soole limaskesta barjääri terviklikkust läbi kahjustatud limaskesta parandamise, samal ajal soodustades ka jämesoole verevarustust ning kiirendades rakkude küpsemist ja diferentseerumist.
Mukopolüsahhariidid– tugevdavad soole mutsiini (glükoproteiinid, mis moodustavad limaskesta pinnal geelitaolise kihi, mis parandab barjääri tõhusust), see omakorda aitab vähendada antigeenide ja patogeenide mõju.

Kasutatakse järgmiste krooniliste seedehäirete ravi toetamiseks:
● Põletikuline soolehaigus
● Antibiootikumidele alluv kõhulahtisus
● Toiduallergia, toidutalumatus
● Koliit
● Sekundaarne seedetrakti haigus

Kroonilise või korduva diarröa puhul, kui normaalne seedetrakti funktsioon on häiritud, peab rakendama pikaaegset ravi, et vältida kahjustava tsükli väljakujunemist:

Pro-Kolin Enterogenic joonis

Saadaval 30 x 4g ja 60 x 4 g veiseliha maitsega pulber, mis manustatakse segatuna söögiga.

Küsige hästivarustatud loomakliinikust.

 

26

Fibreplex

Küülikule on soolestiku pidev töö elutähtis funktsioon ning kui küülik on stressis ja/või toidus on liiga vähe kiudaineid, võib tema sooletegevus aeglustuda. Aeglane sooletegevus soodustab aga halbade bakterite paljunemist.
Protexin Fibreplex on maitsev suure kiudainesisaldusega pasta, mida manustades viiakse organismi suur annus kiudaineid ning sooletegevus taastatakse kiiresti.

Fibreplex sisaldab ka probiootikume, mis taastavad kasulike mikroorganismide taseme ja Preplex™ kompleksi – prebiootikumi, mis stimuleerib heade bakterite kasvu.

Fibreplex’ist on abi ka siis, kui küülikute isu on oluliselt vähenenud, neil on antibiootikumikuur või kui neil on hiljuti olnud mõni trauma (näiteks operatsioon või vigastus).

Manustamine: Fibreplex on suukaudse süstla sees ning seda on lihtne manustada. Preparaat on porgandimaitseline ja maitseb küülikutele hästi.

Annustamine: 1ml kg kehakaalu kohta 3 korda ööpäevas, 1 kuni 2 päeva vältel või vastavalt loomaarsti antud juhistele.

Küsi hästivarustatud loomakliinikust.

27

Pro-Fibre

Nii nagu inimesed, vajavad ka küülikud toidus palju kiudaineid. Ebapiisav kiudainesisaldus toidus võib põhjustada seedeprobleeme, eriti jämesooles. Kui küülikute toidus on ebapiisavalt kiudaineid, võivad nende väljaheited muutuda pudedaks ja pehmeks ning seetõttu on küülikud vastuvõtlikud müiaasile ja teistele tagakeha piirkonnas esinevatele probleemidele.
Protexin Pro-Fibre on maitsev granuleeritud preparaat, mis sisaldab täiendavaid kiudaineid ja probiootikume, aidates soolestikku heade bakteritega asustada ning ka Preplex™ kompleksi – prebiootikumi, mis stimuleerib heade bakterite kasvu. Igapäevaselt toiduga manustatuna soodustab seedimist ja väldib neid terviseprobleeme, mis ebapiisava kiudainesisaldusega toidu söömisel tavaliselt tekivad.

Manustamiseks puistake preparaati kas küülikute tavatoidu peale, andke eraldi anumas vabalt kättesaadavana või siis kasutage vastavalt loomaarsti antud juhistele.

Küsi hästivarustatud loomakliinikust.

28

Bio-Lapis

Raskekujuline dehüdratatsioon (veepuudus organismis) võib väikese lemmiklooma või küüliku jaoks olla kriitilise tähtsusega.
Protexin Bio-Lapis sisaldab lahustuvas pulbris elektrolüüte ja vitamiine, mis aitavad kiirelt taastada vedelike tasakaalu organismis.
Sisaldab ka probiootikume, mis taastavad heade bakterite piisava arvukuse ja Preplex™ kompleksi – prebiootikumi, mis stimuleerib heade bakterite kasvu.
Antibiootikumid võivad küüliku jämesoole mikrofloora väga kergesti tasakaalust välja viia. Bio-Lapis on ideaalne preparaat igapäevaseks kasutamiseks antibiootikumikuuri ajal.
Annustamine: sõltuvalt küüliku dehüdratatsiooni ulatusest soovitatakse manustada ühe kotikese sisu (veega segatuna) ööpäevas, vähemalt 5 päeva vältel. Lahuse võib kas otse suhu manusutada või siis joogiveega segada.
Isotoonilise lahuse valmistamiseks segada 1 kotikese sisu 50ml veega. Valmis jook tuleb ära tarbida 12 tunni jooksul. Loomaarst aitab teil otsustada, millisel kujul manustamine vastab teie küüliku seisundile.

Küsi hästivarustatud loomakliinikust.

probiootikumid

Mis on probiootikumid ja kuidas nad toimivad?

Probiootikume võib kirjeldada kui eluskultuure, mis mõjutavad peremeesorganismi, parandades soolestiku mikroobide tasakaalu. Probiootikumid avaldavad oma soodsat mõju läbi erinevate mehhanismide, nagu näiteks: võitlus kahjulike bakteritega seedetrakti seinal asuvate kinnitumiskohtade ja toitainete pärast; spetsiifiliste antimikroobsete faktorite tootmine; immuunvastuse mõjutamine; piimhappe tootmine probiootiliste bakterite vahetu keskkonna parandamiseks.

Kõik bakterid ei ole ühesugused

Probiootikumid peavad olema ohutud, mittepatogeensed ja mittetoksilised mikroorganismid. Ideaalis sisaldaks mitme tüvega toode järgmisi baktereid: Lactobacillus, Bifidobacteria ja Enterococcus spp . NCIMB (Rahvusvaheline tööstuslike, mere- ja toidubakterite kogum) kogumispank mängib tähtsat rolli hoiustatava tüve kultuuri algallika säilitamisel. See tagab, et tüvel ei teki aja jooksul geneetilist nihet.

Numbritemäng?

Pesa moodustav ühik (PMÜ) viitab elusate ja elujõuliste rakkude arvule tootes. Probiootikumi optimaalset kogust või doosi on keeruline määratleda. Uuringud inimestel on näidanud, et minimaalne raviomadustega doos on 1×108 PMÜ/päevas, et avaldada soodsat mõju. Kvaliteetsete toodete puhul on tagatud vastavus nõudele märkida pakendil poolestusaja algus ja lõpp.

Kas nad tõesti suudavad maos ellu jääda?

Probiootikumid peaksid olema võimelised vastu panema madalale pH-le ja sapphappele. Mikrokapseldumine on omadus, mis annab probiootikumidele lisakaitse nii töötlemisel kui ka seedetraktis maomahla ja sapphappe eest. See omadus suurendab ka bakterite arvu, mis jõuavad elusana seedetrakti kaugematesse osadesse. Probiootikumide tüvesid valitakse nende võimekuse järgi sellistes tingimustes ellu jääda ja kinnituda seedetrakti rakkudele või limaskestale. Tüvedel, mis on heaks kiidetud lemmikloomadel kasutamiseks, on need omadused uuringutega tõestatud.

Kuidas on prebiootikumidega?

Prebiootikumid on mitteseeduvad süsivesikud nagu näiteks fruktooligosahhariid ja arabinolaktaan, mis on kasulikele bakteritele toitainete allikaks. Fruktooligosahhariid ja arabinolaktaan on eelistatavamad toitainete allikad Lactobacillus ja Bifidobacterium spp. bakteritele ja neid kääritatakse käärsooles mikrofloora poolt lühikese ahelaga rasvhapeteks, mis on tuntud kui bifidogeenne protsess. Prebiootikumidel peab olema madal hügroskoopsus ehk niiskusimavus, kuna vesi mõjutab probiootikumide eluvõimet. Probiootikumide ja prebiootikumide tõhus koostöö on juba ammu teada, koertel alles viimasel ajal. Arvatakse, et probiootikumid koos prebiootikumidega on seedetraktile soodsama mõjuga kui probiootikumid üksi.

Kas jogurt ei aita?

Probiootikumid märgiti ära esmakordselt 1907 aastal Metchnikoffi poolt, kui ta avastas ühe pika elueaga Bulgaaria hõimu, kes tarbis hapendatud piima, mis sisaldas laktobatsille. Seejärel hakati arendama jogurtit kui probiootilise ravi originaalideed, mida on inimeste puhul väga hoolikalt uuritud. Koerte puhul on teada, et esineb palju laktoositalumatust tänu ensüümi laktaas aktiivuse vähenemisele peale võõrutamist. Ja nii võib täiskasvanud koera toidus laktoos põhjustada seedehäireid. Jogurti kasutamise efektiivsus lemmikloomadel ei ole leidnud tõestust, kuna kasutatavatel bakteritüvedel on madal PMÜ (pesa moodustav ühik) arv ning on risk seedehäirete tekkeks.

Mõned märksõnad

Normaalne seedetrakti mikrofloora on kõige olulisem vahend kahjulike mikroorganismide vastu võitlemises. Ravi antibiootikumidega, stress ja toidu muutus võivad põhjustada seedetrakti mikrofloora häireid. Probiootikumid võivad olla kasulikud tõsise düsbioosi (kasulike ja kahjulike bakterite tasakaalu häire) ennetamiseks ja mikrofloora taastamiseks ning seedefunktsioonide säilitamiseks.   Refereeritud James Kyffin´i (loomaarst, Probiotics International Ltd) artiklist “Probiotics in Companion Animals”

kutsu&kyylik

Probiootikumide kasulik toime

Probiootikumide kasulik toime inimestele on hästi teada. On olemas terve hulk tooteid, mille abil saab suurendada heade bakterite arvu seedesüsteemis, suurendades nii organismi loomulikku kaitsevõimet. Siit leiate infot mitmete Protexini toodete kohta. Koostöös loomaarstiga saate otsustada, milline neist võiks teie koerale või küülikule kõige paremini sobida. Täiendav informatsioon preparaatide korrektse kasutamise kohta on olemas pakendil.

labiloige

Kasulikud bakterid

Probiootikumid ja lemmikloomade seedetrakti tervis

Tasakaalus seedetrakt on oluline ka lemmiklooma üldise hea tervise tagamiseks. See tähendab tugevat immuunsüsteemi, kaitset patogeenide vastu ja paranenud toitainete imendumist.

Sooled

Soolestik pole mitte ainult seedimise ja imendumise organiks, vaid ka organismi suurimaks immunsüsteemi osaks, olles nakkushaiguste ja allergiat esilekutsuvate proteiinide sisenemiskohaks. Seega, soolestik mõjutab organismi seedimist ja immuunsust. Soolestik on ainuke keha kude, mis kasutab energiaallikana nii süsteemseid kui soolesiseseid toitaineid. Jämesoole limaskest kasutab soolesisese energiaallikana peamiselt lühikese ahelaga rasvhappeid. Butüraat on oluline lühikese ahelaga rasvhapete allikas käärsoole rakkudele, võimaldades neil efektiivselt funktsioneerida. Kiudaine fermenteeritakse lühikese ahelaga rasvhapeteks seedetraktis elutseva mikrofloora poolt. Peensool eraldab sellised toitained nagu glutamiin ja teised aminohapped enterotsüütide (soole limaskesta rakud) energiavajaduse katmiseks. Kuna enterotsüüdid vahetuvad iga 3-5 päeva järel, siis soole toitaineteta jätmine selleks ajaperioodiks võib kaasa tuua negatiivseid tagajärgi soole mikrofloora barjääri terviklikkusele ja nõrgestada soolestikku.

Millal probiootikume kasutada?

Kui bakterite tasakaal on häiritud (seisundit nimetatakse ka düsbioosiks), on tulemuseks kahjulike bakterite ülekasv , mis põhjustab seedetrakti haiguse tunnuseid. Probiootikumide manustamine on näidanud häid tulemusi inimestel, näiteks antibiootikumide kasutamisega seostatava kõhulahtisuse, ärritatud soole sündroomi ja põletikulise soole haiguse (haavanduv koliit, Crohni haigus) korral. Koertel ja kassidel võib samuti esineda seisundeid, mis reageerivad probiootikumidele, kuid on tähtis meeles pidada, et loomade seedetrakt toimib teisiti kui inimeste oma. Viimased uuringud probiootikumide kasutusest koertel ja kassidel on näidanud probiootikumide mõju seedetrakti mikrofloorale ja immuunsüsteemile. Nende uuringute põhjal võib teha järelduse, et probiootikumid on kasulikud teatud lemmikloomadel esinevate seisundite puhul. Stressi korral muutub lemmikloomade soolestiku pH aluselisemaks, olles seetõttu vastuvõtlikum haigustele, kuna see on soodne keskkond kahjulike bakterite arenguks. Sellel puhul aitavad probiootikumid tasakaalustada mikroobide elukeskkonda ja luua kasulike bakterite paljunemiseks soodne pH. Ravi antibiootikumidega on teine hästi tuntud bakterite tasakaalu häire põhjustaja. Sageli isegi niivõrd, et kujuneb välja kõhulahtisus. Antibiootikumide eesmärk on hävitada teatud haigusttekitavad bakterid, kuid samal ajal mõjuvad need kõrvaltoimena ka mõnedele seedetraktis elavatele kasulikele bakteritele. Probiootikumide kasutamine samaaegselt antibiootikumidega “külvab“ seedetrakti häid baktereid ja hoiab seedimise kontrolli all. Ka teisi mõjutusi mikrofloora tasakaalule, nagu näiteks dieedi muutus või võõrutamine, saab korrigeerida probiootikumide kasutamisega.