kass_koer_pankreatiit voldikust

Pankreatiit – mis haigus see on ?

Pankrease funktsioonid
Pankreasel (ehk kõhunäärmel) on mitmeid funktsioone, sealhulgas seedeensüümide ja insuliini tootmine ja vabastamine. Seedeensüümid on vajalikud toidu seedimiseks ja insuliin aitab veresuhkru taset kontrolli all hoida.

Mis on pankreatiit?
Järelliide “-itis” viitab põletikule, seega “pankreatiit” on pankrease põletik.Pankreatiidi korral aktiveeruvad seedeensüümid pankrease sees (tavaliselt aktiveeruvad seedeensüümid alles peensoolde jõudes). See põhjustab põletikku ja turset, millega kaasneb tihti ka väga tugev valu.Pankreatiit võib olla kas äge või krooniline. Äge pankreatiit algab äkitselt ja kestab paar päeva, samas kui krooniline pankreatiit on korduv põletikuline haigus, mille tagajärjel kahjustub pankreas pöördumatult.  Äge pankreatiit võib edasi areneda krooniliseks pankreatiidiks.

Kui kahtlustad oma lemmikloomal pankreatiiti, pöördu viivitamatult loomaarsti poole!

Kas su koeral on üks või mitu järgmist probleemi: oksendamine, isutus, kõhulahtisus, kõhuvalu?
Oksendamine ei ole koerte jaoks midagi ebatavalist, aga kui see kestab juba pikemat aega ja sellega kaasneb kõhulahtisus või pikemaaegsem isutus, siis oleks mõistlik konsulteerida loomaarstiga. Põhjuseid võib olla mitmeid, kuid üks tõenäolisemaid on pankreatiit – tõsine haigus, mida peab kontrolli all hoidma, et mitte kahjustada koera tervist veelgi.

Kas su kass on uimane ja/või ei huvitu toidust?
Kassid on meistrid oma haiguste peitmises, sealhulgas ka pankreatiidi, mille sümptomid võivad olla vaevumärgatavad. Kui on kahtlusi, tuleks konsulteerida loomaarstiga.

Pankreatiit mõjutab koeri ja kasse erinevalt