Pühadeaegsed ohud lemmikloomade jaoks

Holiday-Christmas-Dog-with-Ribbon

Pühad on niigi stressirohked, ka lemmikloomaga kliinikusse tormamiseta. Anname nõuandeid, milliste ohtude eest oma lemmikuid sel ajal hoida.

Söögid
Koertel on teatavasti väga hea haistmismeel. Kui lisada sellele veel teravad hambad, siis saamegi tulemuseks katkinäritud kingipakendid, eriti kui sisuks juhtub olema söödav kink. On teada, et šokolaad on koertele mürgine, samuti on mürgised mõned lisandid, mida šokolaadile lisatakse. Näiteks kohv (kofeiin) ja makadaamia pähklid, mis võivad esile kutsida ajutist halvatust ning rosinad, mis võivad põhjustada ägedat neerupuudulikkust.

Toiduga on seotud ka ülesöömine või liiga rammusa söögi söömine. Rasvased lihatoitude ülejäägid (kalkun, sink jne) võivad tekitada pankreatiiti (kõhunäärme põletik), mis põhjustab oksendamist, kõhulahtisust, kõhuvalu ja halba enesetunnet. Eriti altid pankreatiidile on kääbusšnautserid, Yorkshire terjerid ja Shetlandi lambakoerad.

Suhkruvaba närimiskumm, kommid ja magustoidud võivad sisaldada naturaalset magusainet ksülitooli. Ksülitool võib koertel põhjustada järsku veresuhkru taseme langust (hüpoglükeemia) ja võimalikku maksakahjustust.

Pärmitainas ja puuviljakook on samuti potentsiaalsed ohuallikad. Pärmitaignaga võivad kaasneda puhitus, mao laienemine ja/või keerd, ja hiljem alkoholimürgitus. Koera magu toimib nagu ahi, soojus ja niiske keskkond panevad taina kerkima ja metaboliseerivad suhkru süsinikdioksiidiks ja alkoholiks (mis põhjustab alkoholimürgitust).
Teiseks alkoholimürgituse põhjustajaks võib olla rummiga immutatud puuviljakook

Taimed
Jõulutähed on harva mürgised, aga võivad siiski sissesöömisel põhjustada suu või mao ärritust. Suuremaks ohuks on liiliad. Kassidel võib ka väikese koguse söömine põhjustada ägedat neerupuudulikkust.

Jõulukaunistused
Kui teil on kass, siis ärge kaunistaga oma kodu karra, paela või lintidega. Paelataoline ese võib kassidel sissesööduna jääda kinni keelebaasile või makku, mille tagajärjel ei saa seda väljutada. Kuna sooled liiguvad ja tõmbuvad aeg-ajalt kokku, siis võib paelataoline ese aegamööda kudesid kahjustada.

Kodu täitmine jõululõhnadega võib samuti olla kahjulik lemmikloomadele kui kasutate keemilisi lõhnaaineid. Mõned vedelad lõhnaained sisaldavad katioonseid pindaktiivseid aineid. Kui kass juhtub neid aineid maitsma, võivad tagajärgedeks olla suu keemiline põletus, palavik, hingamisraskused ja värinad.

Mida „lemmikloomakindlamaks“ te oma kodu teete pühade ajal, seda vähem stressi on nii nelja- kui kahejalgsetel pereliikmetel.

Loe ka aastavahetuse ajal aktuaalseks muutuva ilutulestiku ja koerte hirmust selle ees: Koerad ja ilutulestiku kartus