Maksa tervise heaks

Maks on üks organismi suurimaid organeid ja tal on palju elutähtsaid funktsioone. Ta toodab suurel hulgal hormoone, ensüüme, proteiini ja teisi eluks vajalikke aineid. Samuti elimineerib toksiine ja eemaldab vereringest jääkprodukte.

Jääkainete filtreerimine on väga oluline, kuna toksiinid võivad kahjustada maksa ja teiste organite rakumembraane. Kõige tähtsam maksa “detoksifikant” on glutatioon, võimas antioksüdant ja maksa peamine kaitsja. Glutatioon aitab kaitsta maksa rakke (hepatotsüüdid) hävimise eest.

Nii koerad kui kassid sünteesivad glutatiooni S-adenosüülmetioniinist (SAM). SAM moodustub maksas aminohappest nimega metioniin, mida leidub looma toidus. Kui maksa talitluses esineb häireid, siis SAM-i süntees väheneb ning selle tulemusena on ka glutatiooni vähem, mis omakorda häirib maksa funktsiooni.

Kuidas aru saada, kas lemmikloom vajab toidulisandina maksa funktsiooni toetavat preparaati?

Maksa talitluse häirete põhjuste tuvastamine võib olla keeruline, kuna tunnustena võib esineda oksendamist, kõhulahtisust ja loom võib olla vähem aktiivne.

Olenemata põhjusest on maksa toetamine vajalik selle funktsiooni taastamiseks ja lemmiklooma heaoluks. Maksafunktsiooni hindamiseks tehakse loomaarsti juures üldine läbivaatus ja vereanalüüsiga määratakse maksa ensüüme.