hirmunud koer

Koerte ilutulestiku kartusega toimetulemine

Hirm ilutulestiku ees on üsna sageli esinev foobia koerte hulgas. Vali ja ettearvamatu heli ning ere valgus on sageli koerte jaoks tõeliselt hirmutavad. Isegi näiliselt enesekindel koer võib väriseda ja intensiivselt sülge eritada võõraste helide tõttu. Lohutav on teada, et on asju, mida saab ära teha selleks, et aidata koeral üle elada pidustuste aeg.

Koera muutmine “tundetuks” ilutulestiku heli suhtes Enne aastavahetust või mõnda muud teada olevat ilutulestikku saab hakata koera ette valmistama nende helidega järgnevalt:

  • Otsi video või salvestis ilutulestikust
  • Mängi videot või salvestist madalaima võimaliku helitugevusega paar korda päeva jooksul.
  • Ühilda ilutulestiku heli asjadega, mis koerale meeldivad. Näiteks maiused, söögikorrad, kaisutused või mängud.
  • Tasapisi hakka salvestise helitugevust tõstma mõne päeva jooksul. Jätkuvalt seosta heli koera jaoks meeldivate asjadega.
  • Kui täheldad koeral hirmu tunnused, siis keera helitugevus sellele tasemele, kus koer tunneb ennast kõige mugavamalt.
  • Korda seda protseduuri mitmeid kordi kuni koer suudab hirmuta kuulata ilutulestiku heli ka suhteliselt tugeva helitugevusega.

Aita leevendada koera hirme Kui sul ei ole ilutulestikuks ettevalmistumiseks aega või kui koera “tundetuks muutmine” ilutulestiku helide suhtes ei ole aidanud koeral täielikult hirmust üle saada, siis on olemas meetodeid, mis aitavad leevendada koera hirme. Need meetodid võivad olla abiks koerte puhul, kellel on nõrk kuni mõõdukas hirm ilutulestike ees.

  • Ära muuda oma käitumist. Paljud inimesed tunnevad, et nad on sunnitud oma koera hellitama kui koeral on hirm. Nad silitavad koeri rohkem kui tavaliselt, kallistavad ja räägivad pehme häälega. Ometi ei leevenda see koera hirme, vaid pigem soodustab koera hirmukäitumist.
  • Proovi ise mitte reageerida ilutulestiku peale. Kui sa hüppad üles või lähed pingesse kuna tead juba ette, et su koeral tekib hirm, siis see teeb koera hirmu veel suuremaks. Sinu kehakeel ütleb koerale, et hirmulolekuks on põhjust.
  • Summuta ilutulestiku heli. Keera raadio või teleri helitugevus kõvemaks ja hoia aknad suletuna. Kui ilmastikuolud lubavad, siis ka ventilaator või õhukonditsioneer (kui koer ei karda neid helisid) võivad aidata.
  • Ära sunni koera ületama tema mugavustsooni. Luba tal peituda kui ta tunneb ennast mugavalt oma peasas või voodi all. Ära tiri teda välja või sunni olema ilutulestiku helile lähemal proovides teda selle heliga harjutada. Tulemuseks võib olla hirmu süvenemine. Hirmunud koer võib väljaspool oma mugavustsooni muutuda agressiivseks.
hirmunud koer_2

Toimetulek tugeva ilutulestiku hirmuga

Tugeva foobia korral ei pruugi ükski asi aidata leevendada koera hirmu. Sellisel juhul peaks arutama loomaarstiga ravimite või muude preparaatide kasutamist. On võimalik määrata ärevuse vastaseid ravimeid, et hoida koer ilutulestiku ajal rahulikuna.

Ravimid või muud preparaadid võivad olla ainsaks variandiks, et käesolev ilutulestiku hooaeg üle elada. Kohe kui hooaeg on läbi, võib hakata ette valmistuma järgmiseks hooajaks, kasutades eelpoolmainitud meetodit. Ka koertekoolitajast või käitumise spetsialistist võib abi olla. Raskematel  juhtudel ei pruugi foobiast lahti saada, küll aga on võimalik leevendada koera hirmu.

Allikas: http://dogs.about.com/

Üks vahend lemmikloomade rahustamiseks on looduslik preparaat Serene-UM, mis on saadaval nii tablettidena kui tilkadena.