Osteoartriidi tunnused koertel

Väga oluline on konsulteerida oma loomaarstiga, kui märkad, et Su koer:

 • lonkab
 • kõnnib imelikult
 • tõuseb asemelt püsti raskustega
 • liigub trepist vastumeelseltOsteoartriidi riskifaktorid:
 • vanus 7 aastat või vanem
 • suurekasvuline tõug (igas vanuses)
 • suur koormus
 • ülekaalulisus
 • liigese vigastused või operatsioonid

Vaata lisaks, kuidas ennetada osteoartriiti

loomad

Kuidas ennetada osteoartriiti koeral ?

 1. Võimalda oma koerale piisavalt regulaarset koormust vastavalt tema füüsilisele vormile ja vanusele.
 2. Jälgi oma koera kaalu. Iga kord kui koer istub maha ja tõuseb püsti, siis kumbki põlveliiges kannab 9 kordset looma kaalu. Kui Su koer on 3 kilo ülekaalus, tähendab see 27 lisakilo kummagile põlveliigesele.
 3. Ära lase oma koeral külma pinna peal magada.
 4. Kaitse oma koera liigeseid kõhre toitva toidulisandiga. See kaitseb kõhre ja lükkab edasi haiguse arengut ja parandab koera liikuvust.

kohretoit

Kõhre toitev toidulisand

Kõhre toitva toidulisandi toime on progressiivne, mistõttu on väga oluline järgida loomaarsti soovitusi doseerimise osas ja mitte katkestada ravikuuri.

Enamus koeraomanikke märkab progresseeruvat paranemist selliste tegevuste puhul nagu kõndimine, treppidest ronimine ja püsti tõusmine umbes 3 nädala jooksul. Kuigi mõnikord võib silmnähtavaid muutusi täheldada ka varem.

Valu korral võib loomaarst lisaks soovitada valu- ja põletikuvastaseid ravimeid. Need ravimid on mõeldud ainult valu ja põletiku leevendamiseks. Kõhre toitev toidulisand on ainuke vahend, mis toimib haiguse põhjusesse ehk siis otseselt liigesekõhre.

vormel

Uus! – Cosequin Taste HA

Nüüd on saadaval ka hüaluroonhappega Cosequin koertele!

Liigeste sünoviaalvedelik (liigesevedelik) koosneb põhiliselt hüaluroonhappest. Hüaluroonhappe molekul annab liigesevedelikule libestavad omadused, toetades sellega liigeste liikuvust. Mõnede liigeseprobleemide korral võib tänu hüaluroonhappe kontsentratsiooni vähenemisele liigesevedeliku kvaliteet halveneda ja see mõjutab ka liigeste painduvust ja liikuvust.

Kuidas Cosequin Taste HA toimib?
>> Glükosamiinvesinikkloriid suurendab kõhre koostisosade tootmist kõhre enda rakkude poolt.
>> Kondroitiinsulfaat mängib kõhre koostisosana tähtsat rolli õige niiskustaseme säilitamisel.
>> Niisutatus tagab liigese elastsuse ja painduvuse, viies kulumise miinimumini.
>> Kondroitiinsulfaadi ja glükosamiini sünergiline koosmõju kahekordistab kõhre kaitset.
>> Hyal-Joint DS aitab tänu hüaluroonhappe sisaldusele toetada sünoviaalvedeliku seisundi säilitamist, mis on vajalik liigese liikuvuse paremaks taastamiseks.

Unikaalse koostisega Cosequin Taste HA kasutamisega kaasneb pikendatud mõju – hoidmaks lemmiklooma liigeseid heas korras rohkem kui kolm kuud piisab ainult 40-päevasest kuurist.

Kroonilistel juhtudel võib peale 40-päevast kuuri üle minna säilitusdoosile, vähendades doosi tasapisi iga 15 päeva järel kuni saavutatakse koerale sobivaim doos.

Cosequin Taste HA-ga ei kaasne kõrvalmõjusid, kuna koostises sisalduvad kehaomased ained. Erinevalt ravimitest võib seda manustada ka pikema aja jooksul ilma organismi kurnamata või kahjustamata.

Küsi hästivarustatud loomakliinikust.

kass

Osteoartriit kassidel

Kassi liigesed, mis on kõige sagedamini mõjutatud osteoartriidist:

Osteoartriidi kliinilised tunnused kassidel*:

 • Vastumeelsus hüpata
 • Vähenenud hüppamine kõrgematesse kohtadesse
 • Aktiivsuse muutused
 • Lonkamine
 • Jäsemete jäikus kõndimisel

*Clarke S.P. et al. Feline osteoarthritis: a prospective study of 28 cases. J Small Anim Pract 2006; 47(8): 439-445

Erinevused kasside ja koerte osteoartriidi vahel
Koertel on kõige sagedastemaks tunnusteks lonkamine ja jäsemete jäikus. Kassidel puhul neid tunnuseid nii tihti ei märgata.

Osteoartriidi esinemissagedus kassidel
70% vanadest kassidest kannatab osteoartriidi* all.
90% üle 12 aastastest kassidest võib kannatada degeneratiivse** liigesehaiguse all

* Osteoartriit on termin, millega kirjeldatakse degeneratiivset liigesehaigust, mis mõjutab sünoviaalliigeseid (kõige liikuvamad liigesed- puusa-, põlve-, õlaliigesed jne) ja millele on iseloomulik liigesekõhre pöördumatu kahjustus, luu vohamine liigese piiril ja muutused sünoviaalmembraanis (pehme kude, mis katab liigeseid ja toodab liigesevedelikku).

** Degeneratiivne liigesehaigus on üldine termin kirjeldamaks ükskõik milliseid liigeseid mõjutavaid ja kahjustavaid degeneratiivseid artropaatiaid .

 

cosequinCATS

Cosequin kassidele

Cosequin Cats on veterinaarseks kasutamiseks mõeldud toode, mida soovitatakse vanusest tingitud liigeseprobleemide korral, peale liigese operatsioone või traumajärgsete liigesemuutuste korral.

Kondroitiinsulfaat on liigesekõhre maatriksi põhikoostisosa ja vastutab ka liigesekõhre niisutatuse eest. On hädavajalik säilitada liigese elastsust ja painduvust samal ajal minimeerides kulumist ja rebestamist.
Glükosamiin
suurendab liigesekõhre maatriksi komponentide sünteesi kondrotsüütide poolt, eriti vanematel loomadel. Kondroitiinsulfaat ja glükosamiin täiustavad teineteist ja seetõttu kahekordistub selle toidulisandi kõhrekaitsev toime.
Mangaan aitab optimiseerida kõhre komponentide tootmist.

Üks kapsel sisaldab: glükosamiin Hcl (99% puhtusega) 125mg, kondroitiinsulfaat (100% puhtusega) 100mg, Mangaan (mangaansulfaadina) 1,59mg.

Soovitused kasutamiseks:

 • Kassidel, kellel on osteoartriit ja degeneratiivne protsess liigesekõhres, mis on tingitud vanusest, rohkest liikumisest või liigsest kehakaalust.
 • Liigeseoperatsioonide või liigesetraumade järgselt, et parandada taastumist
 • Teadmata põhjustel tekkinud põiehädade (idiopaatiline tsüstiit) leevendamiseks. Põie limaskesta kaitseb glükosaminoglükaanide kiht (näiteks kondroitiinsulfaat), mida leidub samuti kõhres. See kiht aitab kinni pitseerida ja kaitsta põie limaskesta.

Cosequin Cats on lihtne manustada tänu kapslites sisalduvale maitsvale pulbrile. Kapsel avatakse ja sisu puistatakse söögi peale. Kui kass sööb kuivtoitu, siis lisada paar tilka vett, et pulber kleepuks toidugraanulite külge.

Cosequin Cats on ohutu, hästi talutav. Seda võib kasutada koos mittesteroidsete põletikuvastaste ainetega ja ACE inhibiitoritega (südameravimid). Samuti võib manustada kassidele, kellel on maksa-, südame- või neerupuudulikkus. Cosequin Cats´i võib kasutada pika aja jooksul.

Küsi hästivarustatud loomakliinikutest.

kollanekoer

Mis on osteoartriit?

Vananevatel koertel ja kassidel muutuvad liigesed vähem liikuvamaks /paiduvamaks ning see omakorda mõjub nende üldisele vastupidavusele, liikuvusele ning elukvaliteedile.
Võib-olla oled tähele pannud, et Su koeral on raske trepist üles kõndida või diivani peale hüpata. Samad probleemid võivad mõnel koeral tekkida ka noores eas.

Kõhr on libe ning painduv kude – see pehmendab neid pindu, kus kaks või rohkem luuotsa kohtuvad ning sinna moodustub liikuv liiges. Kui koer või kass liigub, siis avaldub suur surve liigestele.

Osteoartriit on degeneratiivne haigus, mis laastab kõhrkude ja muudab looma kõndimise, jooksmise ja hüppamise keeruliseks. Osteoartriit tabandab koertel tavaliselt õla-, küünar-, puusa-, põlve- või kannaliigest.

loomad2

Kuidas aidata lemmiklooma

1. Rutiinsed harjutused: liikumine aitab liigesevedelikul kõhre niisutatuna hoida ning viib vajalikud toitained kõhreni.

2. Kehakaal: ülekaal koormab liigeseid ning liigesetervis halveneb selle tagajärjel.

3. Looma heaolu: koertele või kassidele peaks tagama pehme, mugava ja sooja aseme (eriti, kui loom elab õues) ning loomi peaks peale vannitamist alati põhjalikult kuivatama.