Kärntõvest

Koerte sügelisi põhjustab süüdiklest Sarcoptes scabiei. Need mikroskoopilised lestad võivad nakatada tervete koerte või kutsikate nahka ning põhjustada erinevaid nahaprobleeme, millest kõige levinumad on karvakadu ja tõsine sügelemine. Kuigi nad võivad nakatada ka teisi loomi ning isegi inimesi, eelistavad sarkoptese lestad elada oma lühikest elu koerte peal. Õnneks on selle lesta vastu olemas mitmeid häid ravimeid ning seda haigust on lihtne kontrolli alla saada.
 
Kes nakatuvad koerte sügelistega?
Koerte sügelised võivad nakatada igas vanuses ja igat tõugu koeri. Kuigi lest eelistab elada koerte peal, võib ta nakatada ka kasse, tuhkruid, inimesi ja rebaseid. Kassidel, rebastel ja inimestel on omad liigid Sarcoptes‘e perekonnast. Iga liigi lest eelistab ühte spetsiifilist peremeest, kuid võib nakatada ka teisi.
Sarcoptes canis
Milline on Sarcoptes scabiei elutsükkel?
Tavaliselt veedavad lestad kogu oma elu koera peal. Emane lest kaevub naha sisse, muneb mitmeid kordi ning jätkab kaevumist. Need tunnelid võivad olla mitu sentimeetrit pikad. Pärast munade hoiustamist emane lest sureb. 3-8 päeva jooksul kooruvad munadest vastsed, kellel on 6 jalga.
Vastsed arenevad nümfideks, kellel on 8 jalga. Seejärel saab nümfist täiskasvanu, kes on endiselt „urus“. Täiskasvanud paarituvad ning kogu protsess jätkub. Elutsükkel võtab aega 2-3 nädalat.Lestad elavad eelistatult koera peal, kuid võivad elada mitmeid päevi ka looma pealt maas, mujal keskkonnas. Jahedas ja niiskes keskkonnas suudavad nad elada kuni 22 päeva. Normaalsel toatemperatuuril kodus elavad nad 2 kuni 6 päeva. Tänu lestade võimele elada väljaspool peremeeslooma keha, võivad koerad nakatuda ka ilma nakatunud loomaga kokku puutumata.
sarcoptic mange
Millised on koerte sügeliste tunnused?
Koerte sügeliste tunnused on erinevad, kuid tavaliselt kuuluvad sinna karvakadu ja tõsine sügelemine, eriti just küünarnuki, kõrvade, kaenlaaluste, hüppeliigeste ja rinna – ning kõhupiirkonnas.
Lestad eelistavad elada nahapiirkonnas, kus on vähe karvu. Infektsiooni ägenedes võib see levida üle kogu keha. Sageli tekivad nahale väikesed punased pustulid, millel kollased koorikud. Tugeva sügeluse ja sellest tingitud kratsimise tagajärjel nahk kahjustub ning selle tulemusena tekivad haavandid ja põletikud. Sügelemine tundub olevat palju tõsisem soojas keskkonnas, näiteks siseruumides või siis soojusallika läheduses. Kui nakkus jääb ravimata või kui seda ravitakse ekslikult kui allergiat, võib nahkpideva ärrituse tõttu tumeneda ning ümbritsevadlümfisõlmed võivad suureneda.

Sarkoptes‘ e lesta nakkus on küllalt levinud ning paljudel juhtudel on see väärdiagnoositud kui raskekujuline atoopia (allergiline reaktsioon looduslikele allergeenidele). Alati, kui näeme koera, kellel ei ole eelnevalt teadaolevat allergiat või siis ei ole see sügelemine sessoonne vaid aastaringne, tuleks meil kahtlustada sügelisi.

Clinical lesions of Sarcoptes scabiei var canis infection in a dog Clinical lesions of Sarcoptes scabiei var canis infection in a dog2
 
Raskekujuline sügelemine, mida sügelislest põhjustab, arvatakse tekkivat tõsistest allergilistest reaktsioonidest lestale. Kui koerad algselt Sarcoptes‘ega nakatuvad, ei kujune mitme nädala jooksul sügelemist. Kui looma ravida ja ta hiljem uuesti nakatub, algab tõsine sügelemine peaaegu koheselt, mis viitab sellele, et sügelemine võib tekkida allergilisest reaktsioonist. Siiski ei vähenda allergia standardravimid sügeliste tunnuseid ning ei tee midagi, et haigust ravida.Kuidas sügelisi diagnoositakse?
Sügeliste diagnoosimine võib olla vägagi frustreeriv. Tavapärane meetod on lestade määramine nahakaabetest mikroskoobi abil. Kahjuks vaid keskmiselt kahekümnel protsendil koertest on võimalik nahakaabetest leida Sarcoptes‘ lesti. Seega, kui koeral on postiivse leiuga nahakaabe, on diagnoos leidnud kinnitust, kuid negatiivne nahakaabe ei välista sügelislesta. Seega pannakse enamus diagnoose haigusloo põhjal ning vastusreaktsioonide abil sügelistevastasele ravile.Kuidas sügelisi ravida?
Selles küsimuses pöörduge kindlasti oma loomaarsti poole, kes oskab parimat ravi soovitada.Kuidas sügelisi ära hoida?
Kuna koeral ei ole nakkuse saamiseks vaja teise, nakatunud koeraga, kokku puutuda, on väga raske oma looma täielikult kaitsta. Kohtades, kus palju koeri kokku saab, on ka suurem tõenäosus sügelislestade „pesitsuseks“. Kuna rebased ja keskkond, kus rebased pikka aega viibivad, võivad olla kohtadeks, kust koer saab omale sügelislestad, tuleks koeri rebastest ja nendest piirkondadest eemal hoida.Kas mina võin oma lemmikloomalt Sarcoptes‘e saada?
Jah, kuigi juhul kui inimesed saavad loomadelt Sarcoptes scabei, on haigus üldiselt iseparanev, põhjustades vaid ajutist sügelemist. On olemas inimeste Sarcoptes, mis kandub inimeselt inimesele. Inimeste sügelislest põhjustab löövet randmetel, küünarnukkidel või sõrmede vahel. Imikutel võib lööve ilmneda peapiirkonnas, kaelal või kehal.

Originaalartiklit saab lugeda SIIT

Viited Eestis avaldatud artiklitele:
Loomaarst vastab: Koera sõber kährik on kärntõve saanud. Mis minu koerast nüüd saab?
Rebaste kärntõbi levib juba otse koeralt koerale.

Viited ja edasine lugemine
Ackerman, L. Skin and Haircoat Problems in Dogs. Alpine Publications. Loveland, CO; 1994. Fourie, LJ; Kok, DJ; Rugg, D; du Plessis, A. Efficacy of a novel formulation of metaflumizone plus amitraz (PromerisTM) for the treatment of demodectic and sarcoptic mange in dogs. Presented at the 32nd Annual World Small Animal Veterinary Association, Sydney, Australia; Aug 23-27, 2007. Griffin, C; Kwochka, K; Macdonald, J. Current Veterinary Dermatology. Mosby Publications. Linn, MO; 1993. Newbury, S; Moriello, KA. Skin diseases of animals in shelters: triage strategy and treatment recommendations for common diseases. In Campbell, KL (ed.) The Veterinary Clinics of North America Small Animal Practice: Updates in Dermatology. W.B. Saunders Co. Philadelphia, PA; 2006:78. Scott, D; Miller, W; Griffin, C. Muller and Kirk’s Small Animal Dermatology. W.B. Saunders Co. Philadelphia, PA; 2001.