Siseparasiidid – lemmikloomade ja inimeste ühine mure

Koerad ja kassid on paljudes peredes tõelised pereliikmed ning vajavad palju hoolt. Erilise tähelepanu all peaks olema lemmikloomade tervis. Loomad ei oska kurta, kui neil tervis kehv on. Seetõttu tuleb nende käitumist hoolikalt jälgida, et võimalikku terviseriket avastada. Lisaks on nii mõnedki haigused inimestel ja lemmikloomadel ühised.

Solkmed on ühed kõige levinumad parasiidid koertel ja kassidel ning need parasiidid ohustavad ka inimesi. Täiskasvanud solkmed elavad ja toituvad peensooles. Emane solge suudab muneda kuni 200 000 muna päevas. Solkmemunad satuvad väljaheidetega väliskeskkonda ning muutuvad seal nakkusvõimelisteks. Solkmete munad on väliskeskkonna mõjudele väga vastupidavad ning võivad nakkusvõimelistena püsida aastaid.

Koerad ja kassid nakatuvad solkmetega kas nakkusvõimelisi mune alla neelates, või siis saavad kutsikad ja kassipojad nakkuse juba emapiimaga (soikevastsetega, kes looma tiinuse ajal hormoonide mõjul aktiivseks muutuvad). Kuna koertel ja kassidel ei pruugi solkmenakkuse puhul kliinilisi tunnuseid välja kujuneda võib haigus tähelepanuta jääda. Ilma ravita aga teevad solkmed loomade organismile palju kahju ning lisaks sellele eritavad nakatunud loomad parasiitide mune väliskeskkonda.

Inimeste nakatumine on juhuslik – nakkusvõimelisi solkmemune alla neelates nii pinnasest(eriti ohustatud on lapsed, kes võivad parasiidinakkuse saada näiteks liivakastidest) kui ka alaküpsetatud saastunud liha ja maksa süües. Samuti on võimalik nakatuda kokkupuutel nakatunud noorte kasside ja koerte ning metsloomade karvkatte ja väljaheidetega. Soolestikku sattunud munadest väljuvad solkmete vastsed, mis liiguvad soole seina kaudu veresoontesse. Seejärel “rändavad” nad maksa, kopsu ning seejärel teistesse organitesse, esinedes sagedamini ajus, lihastes ja silmades.

Inimestel eristatakse kolme erinevat haiguse vormi: vistseraalne, okulaarne (mis võib põhjustada pimedaks jäämist) ning segavorm. Nakatumise tunnusteks on oksendamine, isu kadu, kõhulahtisus, väsimustunne ja nahalööve. Sellised tunnused võivad püsida päris pikka aega. Haiguse raskusaste sõltub allaneelatud parasiidimunade arvust ning nakatunud inimese vastupanuvõimest. Lisaks solkmetele esineb kassidel ja koertel veel teisigi ümarusse ning samuti mitmeid paelusse.

Koeraviik (Dipylidium caninum) on üks levinumaid ning seda soodustab parasiidi “abimees” – tema vaheperemees kirp. Vaatamata nimele võivad selle paelussiga nakatuda nii koerad kui kassid.

Koeraviiki on võimalik ära tunda riisiterataoliste valgete lülide järgi koera või kassi väljaheitel või tagakeha karvastikul. Regulaarse kirbu- ja ussitõrjega suudame selle parasiidi levikut oluliselt takistada. Kuna tegemist on ka inimesele ohtliku paelussiga, vajab see samuti erilist tähelepanu. Ümarusse ja pealusse esineb koertel ja kassidel üsna sageli ning kuna mõned neist ohustavad ka inimesi, ei pea ilmselt ussitõrje vajalikkust rohkem rõhutama. Lisaks tavalistele hügieenimeetmetele ja lemmikloomade väljaheidete kogumisele, on väga oluline teha parasiiditõrjet. Seetõttu on koera- ja kassiomanikel üks väga lihtne ülesanne: anda oma loomadele regulaarselt ussirohtu ning koguda kokku nende väljaheited (vältimaks keskkonna saastamist parasiitide munadega). Ümarusse ja paelusse ei ole põhjust karta, kui te teate, kuidas ennast ja oma lemmikloomi nende eest kaitsta.

Koertele ja kassidele on olemas spetsiaalselt nende jaoks välja töötatud ussirohud ning mõlemale loomaliigile on need ravimid erinevad. Alati tuleb ussirohtu ostes öelda, kellele see on mõeldud ja kui palju loom kaalub. Enne ussirohu manustamist aga tuleb hoolikalt läbi lugeda pakendi infoleht. Regulaarselt ussirohtu andes vabastame koerad ja kassid parasiitidest ning häirime samas parasiitide paljunemistsüklit nii, et nad ei saaks väliskeskkonda munadega ja vastsetega saastada.

Lemmikloomadele ussirohtu andes ei kaitse te mitte ainult loomi siseparasiitide eest, vaid ka inimesi.

Bayer Health Care on aastatepikkuse parasiitide tundma-õppimise tulemusena suutnud välja töötada väga tõhusad ussirohud nii koertele kui kassidele.

Drontal Plus Flavour (febanteel, prasikvanteel, püranteel): maitsestatud tabletid ümar- ja paelusside ning Giardia spp nakkuste raviks koertele, 1 tablett 10 kg kehakaalu kohta.

Drontal Plus Flavour 35kg (febanteel, prasikvanteel, püranteel): maitsestatud tabletid ümar- ja paelusside ning Giardia spp nakkuste raviks suurtele koertele, 1 tablett 35 kg kehakaalu kohta.

Drontal Puppy (febanteel, püranteel): ümarusside vastane suspensioon kutsikatele ja noortele koertele. Preparaati võib manustada juba kahe nädala vanustele kutsikatele.

Drontal (püranteel, prasikvanteel): ümar- ja paelusside vastased tabletid kassidele, 1 tablett 4 kg kehakaalu kohta.

Enne sobiva ravimi valimist oma lemmikloomale pidage alati nõu oma loomaarstiga.

Tähe­le­panu! Tege­mist on ravi­miga. Enne tar­vi­ta­mist lugege tähe­le­pa­ne­li­kult pakendi info­lehte. Kae­buste püsi­misel või kõr­val­toi­mete tek­ki­misel pidage nõu oma loomaarstiga.