Jaga!

Notsu on 8-kuune corgi pembroke kutsikas, kes elab koos oma perega Tartus. Kuna Notsu pereliikmed viibivad päevasel ajal kontoris siis iga vaba hetk püütakse veeta looduses sportides ja matkates.

Kuidas Notsu Teie perre sattus?

Huvital kombel polnud meil kunagi juttu koera võtmisest üleüldiselt, vaid kohe algusest peale jutt, et võtame corgi. Kuna Notsu oli meie mõlema jaoks elu esimene koer, tegime muidugi kõvasti eeltööd, et täpselt uurida, kas ta meiega ikka sobib, et saaksime talle kõike vajalikku pakkuda. Näiteks oli meile oluline, et koer poleks liiga suur, oleks mõõdukalt aktiivne, hästi rõõmus, sõbralik ja kindlasti tugeva tervisega. Tõukoera kasuks rääkis meie jaoks kindlasti ka see, et teatud iseloomujooned on sel puhul ette teada ning meiesugustele võhikutele andis see kindlustunnet. Corgi kasuks rääkis lisaks üldisele sümpaatiale see, et nad on visad töökoerad, kes jõuavad matkates sammu pidada ja isegi jooksuringil kaasas käia. Esimest korda uurisin kennelist kutsikate võtmise tingimuste kohta juba paar aastat tagasi, aga kui möödunud sügisel uuesti kirjutasime, oli just üks pembroke’ide pesakond pakkuda ja pärast kutsikate vaatamas käimist olime lõplikult müüdud. Praeguseks julgeme öelda, et valik läks täiesti täppi, sest meiega paremini kokku sobivat koera on raske ette kujutada. Õnneks on ta suurepärane kohaneja ning on saanud lenneldes hakkama nii kontoris käimise, pikkade ringisõitude kui isegi paaripäevase spaapuhkusega hotellis.

Mis on tema lemmiktegevus?

Notsule meeldivad kõikvõimalikud aktiivsed tegevused – matkamine, nõlvu või treppe pidi üles ronimine, lume, liiva või kruusa sees kaevamine, lastega müramine, suurte pallide veeretamine ja muu rahmeldamine. Näiteks naudib ta koertetrennis väga üle tõkete hüppamist. Oma paksu kasukaga nautis ta talvel väga lume sees mängimist ning lihtsalt lamamist. Kuna Notsu on sügisene kutsikas, on kevade tärkamine tema jaoks olnud üks suur ime ja ta võib muru lõhna või esimest korda liblika nägemise peale õnnest täiesti pööraseks minna.

Lemmiksöök?

Notsu on meeletult hea isuga kutsikas ja maiusteks kõlbab tema puhul kõige tavalisem kuivtoit. Erilisteks lemmikuteks on juustuvõileib, magusatest asjadest üliküps banaan.

Lemmikmänguasi? 

Enamiku oma mänguasju on Notsu üsna kiiresti tükkideks rappinud, seega on hetkel püsilemmikuks üks õuest närimiseks toodud toore sirelipuu klots, millest tema jõud üle ei käi. Vastu on pidanud mänguasjad, mida ainult aeg-ajalt mängimiseks kätte saab, näiteks üks köis, millega vedamis- ja peitmismänge mängime.

Kuidas ta teiste koertega läbi saab?

Notsu armastab kõiki koeri ja tal pole kahtlustki, et kõik koerad on maailmas ilusad ning head ja kindlasti tahavad temaga mängida. Omamoodi on see inspireeriv, kui ta kuskil suuri võõraid koeri nähes hoogsalt sinnapoole jooksma hakkab, sest ta eeldab, et kõik on temast sama vaimustunud, nagu tema neist. Enamasti see õnneks nii ka on ja peaaegu igal jalutuskäigul õnnestub mõne koeraga jälle natuke mürada. Kõige püsivam mänguseltsiline on üks tema õdedest, kes elab samuti Tartus.

Kas tuleb meelde mõni eriti naljakas seik seoses Notsuga?

Kogu Notsuga koos elamine ongi üks naljakas seik, alates tema magamispoosidest ja lõpetades sellega, kuidas ta teinekord kavalalt piire üritab proovida. Hommikul ajab ta meid esimese asjana naerma juba nende haigutamisseguste häälitsustega, millega ta meid magamistoa ukse taga tervitab. Kuna ta on nii piiritult elurõõmus ja siiras, on tema toimetamisi pidevalt naljakas vaadata. Kui ta mõne pättusega vahele jääb – näiteks magamistuppa ekspeditsioonile läheb, mis talle tegelikult keelatud on – põgeneb ta vahele jäädes alati naljakalt omaette pahaselt röhkides ja väga raske on sel hetkel pedagoogiliselt rangeks jääda.

Mis tähendab lemmiklooma omanikuks olemine Teie jaoks? Notsu on suhteliselt iseloomukas pujään, kelle kasvatamine on ühest küljest õpetanud kõvasti kannatlikkust ja teisest küljest pakkunud seda enam rõõmu, nalja ja armastust. Sa ei saa loomalt nõuda seda, mida sa ei ole talle õpetanud ning sa ei saa tema peale pahandada käitumise pärast, mille sa ise oma tegevuse või tegevusetusega põhjustanud oled. Loomaga peab olema ettenägelik, kindlameelne, järjepidev ja rahulik. Kui loom on juba perre võetud, ei ole see enam valik, vaid tuleb arvestada, et elu ongi nüüd selline ja kõigil peab hea olema. Koeraomanikuna jääb kahjuks varasemast palju rohkem silma neid omanikke, kes on koera võtmisel isekad või hooletud ja hullemal juhul suhtuvad nii, et “täna võtan, homme jätan”.

Koera pidades tuleb oma mugavust kõvasti vähemaks tõmmata ning koera jaoks lihtsalt see energia ja aeg alati leida. Südamesse on läinud üks inglisekeelne ütlus, kuidas sinul on sinu töö, sõbrad ning hobid, aga koeral oled ainult sina. Koer pühendub sulle kogu hingest ja üritame Notsule vastu pakkuda nii sisukat koeraelu, kui võimalik.

Veel üks huvitav tähelepanek Notsu omanikuna on see, et eestlased pole sugugi nii endassesulgunud ja külmad inimesed, nagu arvatakse. Notsuga ringi jalutades näeme ainult sõbralikke avalaid inimesi, kes ei pelga juttu ajama ning tutvust looma tulla.

Notsu tegemisi saab jälgida instagramis @notsucorgi