Jaga!

Meie esimene nädal kooselu Maiaga on lõpule jõudnud ja olen jõudnud juba mõnes asjas selgusele:

  1. Maia on väga julge ja hakkaja labradori retriiveri kutsikas, keda ei heiduta kohtumine uute inimestega, uued kohad ega uued situatsioonid.
  2. Iga päevaga tuleb tal aina rohkem energiat ja suurem himu meie käte peal oma väikeseid nõelhambaid teritada.
  3. Erinevad mõtlemist nõudvad tegevused (puslemänguasjad, treening) saab Maia mängleva kergusega selgeks.
  4. Kutsika omanik on väsitav olla, aga see tasub ennast ära kui kaks rosinasilma sulle ootusärevalt otsa vaatavad, sabajupike teeb topeltkiirusega tööd ja käpad on valmis järele jooksma mänguasjale, mida ta ootab, et sa viskaksid.

 

Tõime koera Soomest, seega meie esimene päev Maiaga möödus autos ja praamis sõites. Uue olukorraga harjus kutsa ruttu ning oli pigem uudishimulik. Esimene öö oma uues kodus möödus natuke nutuselt, kuid nüüdseks on Maia kenasti harjunud ja tunneb ennast mugavalt.

Praeguseks on Maia juba selgeks saanud, et ta nimi on Maia ja et kui vilistatakse, siis tuleb inimeste juurde minna. Lisaks oleme järjepidevalt ta õue pissile viinud ja nädalaga on ta selgeks saanud, et see on õige koht, kuhu oma hädad teha ning tubaseid õnnetusi on iga päevaga vähem. Istumise oli Maia juba eelnevalt oma ema pealt selgeks õppinud, meil oli vaja vaid õige käsklus tegevusega kokku viia ja nüüd oskab kuts kenasti käsu peale istuda. Tema õpetamine on küllaltki lihtne, kuna maiust nähes on Maia motivatsioon laes ning uued käsklused saab ta juba mõne korraga selgeks.

Nädala jooksul on meil käinud palju külalisi, kes Maiale meeldivad ning tema rõõmuks palju paisid jaotavad ja ära toomiseks mänguasju viskavad. Ka õues käies meeldivad Maiale inimesed ning kui keegi tänavalt talle pai ei tee, paistab ta lausa solvuvat. Teisi koeri ega muid loomi pole Maia veel lähedalt näinud, see tuleb tal järgmisel nädalal ette.

Käisime ära ka loomaarsti juures (Tallinna Loomakliinikus dr Kai Laarsi juures), kus ta vaadati põhjalikult üle, sai esimesed vaktsiinid ning nii tema kui omaniku andmed kanti lemmikloomaregistrisse. Maia kaalub 5,7kg ning on arsti sõnul täitsa terve ja tubli plika. Peale esimesi vaktsiine tuleb nüüd 2 nädalat oodata, siis anda ussirohtu ja peale seda 2 nädala pärast järgmisi vaktsiine tegema minna.

Oleme proovinud Maiat erinevate olukordadega juba varakult harjutada – näiteks tolmuimeja, pesumasina, duši ja muude kodus leiduvate huvitavate asjadega on ta juba sõber ja neid ei oskagi karta. Viisime ta ka metsa jooksma, kus ta alguses püsis veidi pelglikuna meie lähedal, kuid juba mõne minutiga jooksis ringi nagu hullumeelne ja ei tahtnud pärast enam lahkuda.

Väikesele kutsikale omaselt magab ta palju ja sügavat und, mida miski ei häiri. Ja peale ärkamist, väikest pissitiiru ja söömist on energiat väikeses koeras nii palju, et ta ei tea kuhu seda kõike suunata. Sellisel puhul on lisaks aktiivsele mängule hea talle uusi asju õpetada või vanu korrata, et ka arenev aju saaks koormust.

Kokkuvõttes on meie esimene nädal läinud väga edukalt – Maia (ja tema omanikud) on kenasti uue elukorraldusega harjunud ning kooselu sujub viperusteta. Kutsikal on peale pikka mõnusat und energiat palju ning kõik koos midagi tehes on seda kõige parem kulutada.

Maia Instagram

tekst: Laura Varandi