Jaga!

Millal on õige aeg?

Maia on kohe varsti 11 nädalane ja see tähendab, et praegu on ülioluline teda sotsialiseerida. Kuni 12 nädala vanuseni on väga tähtis tutvustada kutsikale igasuguseid erinevaid situatsioone, inimesi ja keskkondi, kuna siis on nad väga uudishimulikud ja julged. Sotsialiseerumisega peaks tegelema loomulikult ka edaspidi, et kasvatada enesekindel ja hästi käituv koer.

Mida peaks sotsialiseerimisel arvestama?

Kuna nii noorelt pole kutsikatele veel kõik vaktsiinid tehtud, tuleks olla ettevaatlik, milliste koertega oma kutsikat kokku lasta. Tänaval koeri nähes hoiatame inimesi, et Maial pole veel kõiki vaktsiine tehtud ning laseme koertel vaid veidi nuusutada. Et Maial oleks aga kogemusi teiste koertega, oleme kokku leppinud kohtumised oma tuttavatega, kellel on koerad (kelle korrektses vaktsineerimises oleme kindlad). Seni on Maia mängida ja lähemalt tutvuda saanud kahe vahva koeraga, aga tulemas on veel kohtumisi.

Kuidas me Maiat seni sotsialiseerinud oleme?

On oluline, et kutsikas näeks erinevaid inimesi erinevates olukordades ja tunneks ennast nende seltskonnas vabalt. Meil on käinud väga palju külalisi, laseme tänaval nii noortel kui vanadel soovijatel Maiale paisid jagada ning olen Maia ka kontorisse kaasa võtnud. Kontoris meeldib talle väga, kuna seal on nii palju inimesi, kes kõik talle tohutult palju tähelepanu pööravad ning tekitavad tal hea ja turvalise tunde. Õues jalutades pakuvad inimesed Maiale niikuinii huvi, seega on alati hea kui keegi tunneb kutsika vastu huvi. Näiteks on oluline, et ta näeks nii suuremaid kui väiksemaid lapsi ja ka vanu inimesi, et valmistada teda ette kohtumiseks igasuguste inimtüüpidega. Lisaks on oluline, et sotsialiseerimine toimub igal pool, mitte ainult kodustes tingimustes, et koer oleks tulevikus igal pool enesekindel, mitte ainult oma kodus.

Kuidas kasutada premeerimist?

Kindlasti on sotsialiseerimise juures oluline koera kiitmine ja tunnustus õige käitumise eest. Meil on välja minnes alati krõbinad taskus ning kui Maia ei hüppa ja ei kargle, on uudishimulik ja julge ning tutvub uute inimeste/nähtustega rahumeelselt, siis saab ta selle situastiooni vältel maiuseid. Niimoodi kinnitame Maiale, et elus tuleb ikka uusi asju ette ja neid tuleks tervitada viisakalt, uudishimuga ning et julge koera suu matsub 😉