Lemmiklooma hooldamisega tuleks alustada juba maast – madalast ja harjutada teda varakult igasuguste erinevate protseduuridega. Kui loom on harjunud, et temaga tegeletakse ja ta teab, et midagi halba ei järgne, siis lubab ta ennast vabalt kammida, puhastada jne. Lemmikloomade hooldamiseks sobivaid tooteid pakub Taani firma Diafarm. Lisaks hooldusvahenditele toodab Diafarm ka toidulisandeid, mida soovitavad oma patsientidele ka paljud veterinaarid.

Pesemine

Koeri ja kasse peaks pesema nii tihti kui vajalik ja nii harva kui võimalik. Tuleb meeles pidada, et lemmikloomade nahk erineb inimeste nahast ning see on kuivem ja õrnem. Samuti puuduvad koertel ja kassidel higinäärmed. Pesuks sobivad Diafarmi šampoon koertele ja Diafarmi šampoon kassidele. Pikakarvalistele sobib Diafarmi šampoon palsamiga. Nahaprobleemide või – haiguste korral konsulteerida kõigepealt loomaarstiga, et koos valida, millist šampooni kasutada. Diafarmi toodete valikus on erinevaid šampoone, mis sobivad erinevate nahaprobleemide korral: šampoon tundlikule nahale, šampoon kloorheksidiiniga, kõõmavastane šampoon, šampoon bensüülperoksiidiga ning šampoon väävli, tõrva ja salitsüülhappega.

Silmade ja kõrvade hooldus

Vastavalt vajadusele tuleb puhastada ka lemmiklooma silmi ja kõrvu. Selleks sobivad suurepäraselt Diafarmi silmapuhastusvahend ja Diafarmi kõrvapuhastusvahend kassidele ja Diafarmi kõrvapuhastusvahend koertele. Puhastamise sagedus oleneb tõust ja looma eripäradest ning loomaarstiga nõu pidamine tuleb siingi kasuks.

Probleemid karvkattega

Kui vaatamata pesemisele ja kammimisele on looma karv tuhm, läiketu, kõõmane ja pulstis, siis tuleks kindlasti konsulteerida loomaarstiga. Kui on välistatud toitainete puudus, haigused ja parasiidid, siis võiks kasutada toidulisandeid. Eriti kui loom elab kuiva õhuga ja keskküttega korteris. Loomadele, kellel on probleemid karvaajamisega ning neil on kuiv, jäik ja läiketu karvkate, sobib hästi Diafarmi kalaõli, mis sisaldab küllastamata rasvhappeid ja E-vitamiini. Kuiva ja sügeleva naha ning samuti karvaajamisprobleemide, kuiva ja läiketu karva puhul saab abi Diafarmi Omega 3+6+9 õlist. Lisaks omega rasvhapetele sisaldab see kuningakepi – ja hariliku kurgirohu õli. Omega 3+6+9 on saadaval ka kapslitena. Spetsiaalselt kassidele on mõeldud Diafarm piimapärmiga söödalisand kassidele, kanamaitseline piimapärmiga söödalisand kassidele ja pärmiga söödalisand omega rasvhapetega kassidele. Piimapärmiga söödalisandid toetavad ilusa, tugeva ja särava karvkatte arengut.

Karvapallid kassidel

Karvahooldusest rääkides ei saa mööda sellisest teemast nagu karvapallid kassidel. Mis need on? Kui kass ennast “hooldab“ ehk ennast lakub, siis satub paratamatult mingi osa karvadest seedetrakti. Maos moodustuvad karvadest tihked kogumid ehk karvapallid, mis võivad põhjustada sooleummistust ja muid hädasid. Karvapallidega hädas olev kass üritab oksendada ja köhida, raskematel juhtudel kaasneb ka isutus ja loidus. Selleks, et ennetada karvapallide teket, tuleks manustada regulaarselt karvapalli pastat, seda eriti tubastele kassidele, kuna neil on karv aastaringselt lahti. Ka kammimine aitab, kuna nii eemaldatakse suurem osa lahtisest karvast.

Loe lisaks: Karvapulstikute ennetamine

Hammaste hooldamine

Ka lemmiklooma hambad vajavad tähelepanu. Kõige sagedamini kimbutab meie lemmikuid hambakivi, millele tihti järgneb igemepõletik. Väikest tõugu koertel on eelsoodumus hambakivi tekkeks. Kõige tõhusam asi, mis seda ennetada aitab, on hammaste harjamine. Selleks võib kasutada nii lemmikloomadele mõeldud hambaharju, kui ka laste hambaharja. Inimese hambapastat aga ei tohi kasutada, kuna fluor on loomadele mürgine. Kasutada võib näiteks Diafarmi ensüümidega hambapastat. Kutsikatel ja kassipoegadel võiks hakata harjutama hammaste pesu varakult (vaatamata sellele, et puudub otsene vajadus hammaste hügieeniks), sest täiskasvanud looma on väga raske sellega harjutada. Hambaid võiks harjata 1-2 korda nädalas. Mugav suuhügieeni vahend on pihustatav Oral Fital, mis on kergelt desinfitseeriv, värskendab hingeõhku ja kaitseb ning tugevdab igemeid.

Haavade hooldus, kriimustused

Inimeste ja lemmikloomade haavahooldus erineb märkimisväärselt. Kuna loomad on karvased, siis tihti jäävad väikesed kriimustused ja haavakesed märkamata ja arenevad edasi suuremateks nahakahjustusteks. Halvemal juhul isegi mädaseks nahapõletikuks. Seepärast on vajalik ka väikeseid haavu puhastada, ümbritsev karv pügada või lühemaks lõigata ning mitte lubada seda piirkonda lakkuda. Kloorheksidiin on suurepärane desinfitseeriv aine, mis toetab naha paranemist kriimustuste ja väiksemate haavade korral. Haavale pihustades ei kipita ega ärrita nahka. Kui ei soovita kraed või sidemeid kasutada, siis aitab haavade lakkumist ära hoida kibe aerosool. Kibedat aerosooli saab pihustada ka sidemetele, et vältida nende ärakiskumist.

Käpapadjandite hooldus

Koerte ja kasside käpapadjanditele peaks pöörama suuremat tähelepanu talvel kui on kokkupuude lume, jää, soola või liivaga. Aga ka muudel aastaaegadel kui puututakse kokku asfaldi ja kruusaga. Peale jalutamist tuleks käpad puhtaks pesta, hoolikalt kuivatada ja varvaste vahed üle kontrollida. Ennetamaks lõhede teket ja kaitsmaks kuivamise eest on hea kasutada käpapadjandivaha või spreid.

Diafarmi tootevalikus on veel palju teisi häid tooteid. Vaata täpsemalt SIIT

Küsi Diararm tooteid hästivarustatud loomakliinikutest